euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Vincentovo ucho

 

Vincent van Gogh, pôvodom holandský maliar, ktorý sa dočkal uznania až po svojej smrti. Vytvoril vyše 900 malieb, z ktorých predal dve, jednu svojmu bratovi...

Maľovať začal až potom, čo stratil miesto pastora v Belgicku. Žil v chudobe, snažil sa jej čo najviac prispôsobiť, dokonca až do takej miery, že porozdával svoje šatstvo a zanedbával hygienu.

V roku 1888 začína maľovať na juhu Francúzska, v Arles, kde si prenajal žltý dom ako ateliér. V tomto ateliéri chcel vytvoriť priaznivé podmienky pre tvorbu, nielen jeho samého, ale aj ostatných umelcov. Paul Gauguin bol však jediný, ktorý prijal jeho pozvanie.

Van Goghova komplikovaná povaha vyústila do hádky s Gaugainom, počas ktorej si údajne britvou urezal časť ľavého ucha.

Po 10 ročnom výskume prišli vedci k záveru, že Paul Gauguin, ktorý bol vášnivým šermiarom, ucho odťal. Udalosť sa odohrala pred nevestincom. Vincent van Gogh si odťaté ucho zabalil do látky a daroval prostitútke.

Nemecký historik uvádza, že nie je jasné, či išlo o nehodu, alebo o úmyselný pokus. Na základe tejto udalosti bola Vincentovi van Goghovi nesprávne diagnostikovaná epilepsia.

Dva týždne strávil v nemocnici, kde sa neskoršie na základe petície občanov mesta Arles, znova vrátil. V tomto nevyrovnanom období maľoval však s ešte väčšou intezitou.

Neskoršie sa Vincent van Gogh presúva do Auvers, kde naďalej nepretržito tvorí. Pre napäté vzťahy v rodine, pre nedovolenú lásku, si tento významný umelec siahol na život, streľbou do hrudníka.


Ohodnoťte:
11%

Hodnotené 88 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS