euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Umenie bez hraníc ...alebo výber z medzinárodnej zbierky insitného umenia v SNG

 

Na Cajle v Pezinku vás čaká výstava aká sa v našich končinách nekoná vôbec často. Čaká vás výber toho najlepšieho a najkvalitnejšieho, čo insitní umelci po celom svete nastvárali!

Umenie bez hraníc
Výber z medzinárodnej zbierky insitného umenia v Slovenskej národnej galérii
Cajlanská 255, 902 01 Pezinok - Cajla (slepá ulička vľavo)
8. február 2009 - 31. máj 2009

Kurátorka výstavy: Katarína Čierna

Slovenská národná galéria má vo svojom zbierkovom fonde okrem slovenského aj medzinárodnú zbierku insitného umenia. Diela zo zahraničia sa nachádzajú v zbierke jednak zásluhou medzinárodných podujatí Trienále insitného umenia konajúcich sa pod názvom INSITA, jednak vďaka ústretovosti umelcov darovať diela a vybudovať na pôde SNG kvalitatívne silnú zbierku v medzinárodnom kontexte. Na výberovej výstave je predstavených 18 autorov.

Prvou časťou výstavy je prezentácia diel naivného umenia, ktoré je spravidla naratívne, rozprávačské. Umelec spája reálne s imaginatívnym, sen so skutočnosťou a jeho stupnica tematického vyjadrovania je široká. Pohybuje sa od starostlivého spodobovania spomienok a zážitkov, cez básnické premeny skutočnosti až ku kreáciám, ktoré vychádzajú zo snov.

Klasik chorvátskeho umenia Ivan Rabuzin (1920 – 2008) je predstavený typickými lyrickými krajinami s osobitými tvarmi a pastelovou farebnosťou. Jeden z najvýznamnejších poľských umelcov Nikifor (1895 – 1968) akvarelom, kde stvárňuje jednoduchým grafickým a farebným riešením architektúru rodného mesta Krynice. V dielach Yeshayahu Scheinfelda (1909 – 1979) z Izraela je s ľahkosťou vyjadrená vzdušnosť krajinných útvarov a architektúr. Václav Šilhán (1906 – 1988) je českým autorov veľkoryso koncipovaných olejomalieb, maľovaných splývavým rukopisom, s jemnou modeláciou objemov a ženských figúr. Ďalší český umelec Jan Šafránek (1948) opisuje takmer realisticky satirické groteskno v celkom bežných situáciách každodenného života. Aj Brazílčan Waldomiro de Deus (1944) je verný figurálnemu zobrazeniu, ktoré je však redukované na podstatné znaky. Belgičanka Elisabeth Gevaert (1935) svoj maliarsky program tiež rozvíja v mnohofigurálnych kompozíciách, umocnených farebnou stupnicou sýtych tónov.

Druhá časť výstavy je zameraná na art brut a tzv. outsiderské umenie, charakteristikou ktorých je pôvodná imaginácia. Umelci sú sústredení len na vlastný svet fantázie a predstáv a nevedome vytvárajú obraz vlastného vnútra. Český autor Zbyněk Semerák (1951 – 2003) je predstavený detailnými kresbami fantastických dopravných prostriedkov. Francúz Adam Nidzgorski (1933) s poľským pôvodom zase ľudskými imaginárnymi postavami, ktoré sú primárne a spontánne. Dielo Iliju Bosilja (1885 – 1972), významného srbského výtvarníka, sa vyznačuje svojským symbolizmom so štylizovanými a plochými fantastickými figúrami. Anna Zemánková (1908 – 1986) z Českej republiky patrí medzi najoriginálnejších predstaviteľov art brut vo svete. Primárnym kreatívnym procesom je pre túto autorku automatické gesto, neregulované racionálnymi pochodmi. Krehkými kresbovými líniami a jemnou farebnosťou komponovala imaginárny a symbolický labyrint kvetov a plodov, svoj svet rajskej vegetácie. Česká autorka Cecilie Marková (1911 – 1998) je predstavená rovnako fantastickými kvetinovými podobenstvami, v ktorých vibruje intenzívna energia.


Ohodnoťte:
6%

Hodnotené 77 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS