euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

NOVEMBER ´89

 
Pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie Slovenské národné múzeum, Ústav pamäti národa, Národná rada Slovenskej republiky a Slovenský národný archív

 pripravili jedinečnú výstavu NOVEMBER´89...                       

Výstava približuje udalosti pádu komunistického režimu v Československu a postupný prechod k demokracii s dôrazom na dianie na Slovensku. Návštevníkom bude sprístupnená od 17. 11. 2009 do 31. 12. 2009 na Západnej terase Bratislavského hradu.

Rok 1989 priniesol významné zmeny viacerým krajinám Európy. Ako prechádzali svoju cestu k demokracii obyvatelia bývalého Československa si návštevníci môžu pripomenúť na výstave November ´89. Námestia plné ľudí, spolupatričnosť, eufória a nadšenie z veľkej šance začať odznovu vyjadrujú atmosféru novembrových dní. Fotografie, plagáty, výzvy, skartované dokumenty ŠtB, uniforma príslušníka VB, prestrihnutý ostnatý drôt - to všetko patrí k dobe, ktorú výstava zachytáva. Návštevníci na nej nájdu i doposiaľ nevystavované predmety, materiály a zaujímavé informácie. Súčasťou výstavy je aj najnovší filmový dokument Ústavu pamäti národa November +20, ktorý prináša spätný pohľad na udalosti roku 1989. Sloboda, pluralita názorov a dôstojnosť sú symbolmi demokracie a často zaznievali práve v tých osudových dňoch. A práve Novembru´89 vďačíme za to, že dnes každý môže mať rôzny pohľad a názor na priebeh revolúcie, ako aj na vyhotovenie (alt. stvárnenie) výstavy dokumentujúcej tieto udalosti.

Novembrová revolúcia sa odohrala na uliciach a jej hlavnými aktérmi boli ľudia, mnohí si preto iste spomenú akú úlohu zohrali v týchto prevratných časoch, čo práve robili, s kým sa stretli. Výstava November´89 je preto možnosťou nezabudnúť a posunúť odkaz Nežnej revolúcie ďalším generáciám.

Výstava je prístupná pre verejnosť na Západnej terase Bratislavského hradu od 17. 11. 2009 do 31. 12. 2009 denne od 10.00 h do 18.00 h.

V prípade záujmu je možné objednať si aj odborný sprievod výstavou na tel. čísle 02-59300338.
Vstup voľný
Šírenie výstavy v zahraničí: Panelová verzia výstavy November´89 je vytvorená aj v nemecko – anglickej a taliansko – francúzskej verzii. Pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie bude prezentovaná aj v zahraničí, konkrétne v Slovenskom inštitúte v Berlíne a Slovenskom inštitúte v Ríme. Predstaví tak najdôležitejšie udalosti v novodobých dejinách Slovenska aj obyvateľom Európy.

Ďalšie podujatia k 20. výročiu nežnej revolúcie na Slovensku: Slovenské národné múzeum, Ústav pamäti národa a Národná rada Slovenskej republiky pripravujú ďalšie podujatia. Podrobnejšie informácie na www.17november1989.sk a www.snm.sk, www.nrsr.sk

Kontakt: Jana Hutťanová, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, 810 06 Bratislava 16, tel.: 02/20 46 91 46, 0915 99 33 01, e-mail: jana.huttanova@snm.sk

Organizátori výstavy:
Slovenské národné múzeum Ústav pamäti národa Národná rada Slovenskej republiky Slovenský národný archív

S finančnou podporou Ministerstva kultúry SR

Partneri výstavy: Fórum inštitút, Nadácia Milana Šimečku

Mediálni partneri: TASR, Slovenský rozhlas, STV, zoznam.sk, Bigmedia

Mediálny partner výstavy: ČTK

Generálny partner SNM: Poštová banka, a.s.


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 72 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS