euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Cesty slovenskej knihy. Od Proglasu k postmoderne.

 

Slovenské národné múzeum a Slovenská národná knižnica v Martine otvorili novú výstavu Cesty slovenskej knihy. Od Proglasu k postmoderne, ktorá predstavuje vzácne artefakty písomného kultúrneho dedičstva a mapuje históriu a súčasnosť knižnej kultúry a literatúry na Slovensku.

Výstavný projekt prostredníctvom vyše 300 exponátov ponúka ucelený prehľad cesty slovenskej knihy od jej počiatkov až po súčasnosť. Vznikol pri príležitosti 90. výročia založenia Československej republiky (2008) a prvý raz bol predstavený v Prahe v Galerii Klementinum Národní knihovny České republiky. Zámer vychádzal z osudového prepojenia slovenskej kultúry s českou kultúrou, ktorá v priebehu stáročí výrazne inšpirovala a formovala domáci slovenský kontext.

Prvá časť výstavy Cesta slovenskej knihy sleduje počiatky, vrcholné momenty, ale aj pády slovenskej knižnej kultúry v dlhom historickom období. Návštevníci tu nájdu rukopisné knihy, unikátne tlače, mapy, kalendáre z 15.-19. storočia, vrátane najstarších historických pamiatok kódexov. Spoznajú súkromné knižnice slovenských osobností, nahliadnu do tajomstva knižnej väzby a reštaurovania dokumentov.

Druhá časť Od Proglasu k postmoderne sa venuje historickému vývinu pôvodnej slovenskej spisby v priebehu dvanástich storočí. Zaujímavým doplnkom sú koláže, kresby, ilustrácie, busty popredných českých a slovenských umelcov a rukopisné ukážky z kľúčových diel významných spisovateľov.

Výrazným prvkom výstavy je „Sklenená zrkadlová kniha“ - symbol cesty slovenskej knihy. Cez ňu návštevník vstúpi do pôsobivého sveta knihy a knižnej kultúry, nájde vzácny Pergamonový kódex z roku 1594, Herbarius z roku 1486, Supralibros Mateja Bella, diela významného humanistu Jána Sambucca ale aj T.G. Masaryka, tituly z knižnice M.R. Štefánika, rukopisy H. Gavloviča, J. Hollého , P.O. Hviezdoslava, A. Sládkoviča, M. Kukučína, I. Kadlečíka, D. Tatarku, H. Ponickej a ďalších.

Školské skupiny si k prehliadke výstavy môžu objednať lektorský sprievod alebo špeciálny vzdelávací program pre deti, v ktorom sa dozvedia viac o živote a tvorbe mnohých osobností slovenskej literatúry.

Výstavu si možno pozrieť v budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave do 30. mája, denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 h.

Sprievodné podujatia k výstave

11.3. o 17.00 h. – Túry do literatúry. Literárny cestopis po Slovensku. Hosť: J. Rezník, spisovateľ

25.3. o 17.00 h. – J.C. Hronský. Premietanie filmu a beseda s tvorcami. Hosť: A. Maťovčík,. P. Cabadaj

8.4. o 17.00 h. – Katolícka moderna. Premietanie filmu a beseda s tvorcom. Hosť: P. Cabadaj

22.4. o 17.00 h. – Čo hľadali slovenskí spisovatelia v bankách. Rozprávanie znalca slovenského bankovníctva o účinkovaní slovenských literátov v bankovej sfére.Hosť: M. Tkáč, spisovateľ.

6.5. o 17.00 h. – Cesta slovenskej knihy. Rozprávanie o dejinách knižnej kultúry a najvzácnejších knižných pamiatkach. Hosť: P. Sabov, L. Jankovič

20.5. o 17.00 h. – Niesť bremeno a spievať. Poetické pásmo pri príležitosti 1. výročia úmrtia básnika M. Rúfusa. Hosť: J. Čertík, J. Šimonovič, A. Swan, Z. Homolová

Hlavný organizátor: Slovenské národné múzeum, Slovenská národná knižnica

Sprievodné podujatia pripravili: Slovenské národné múzeum, Slovenská národná knižnica a Literárne informačné centrum

Miesto konania: SNM, Vajanského nábrežie 2, Bratislava

Generálny partner SNM: Poštová banka, a.s.

Mediálni partneri SNM: Slovenský rozhlas, TASR, Zoznam.sk, Muzeum.sk

Podrobnejšie informácie:
Oddelenie prezentácie a marketingu SNM
telefón: 02/20491146, 0915 993301
e-mail: jana.huttanova@snm.sk
web: www.snm.sk

Titulný list diela J. Sambucca Emblemata (Antverpy 1564)

Kolorovana rytina s historickým výjavom (1508)

vzácny kódex s bohatou dekoratívnou výzdobou (1594)


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 38 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS